Kreta

Majówka

PLAN WYPRAWY

 • Po przylocie zwiedzanie Chanii i lunch w centrum miasta
 • Zakupy na starówce, wizyta w galerii Woodluck, specjalizującej się w wyrobach z drewna zbieranego na plażach południowego wybrzeża Krety.
 • Wieczorem odwiedzimy kawiarnię Kou Kou Vaya, z której rozciąga się obłędny widok na całą Chanię i okoliczne miejscowości.

 • Odebranie osób lecących wieczornymi lotami z Polski i przejazd do Hotelu. Osoby, które dołączyły do grupy wieczorem, zobaczą te same atrakcje ostatniego dni wyjazdu.
 • Z rano pojedziemy do klasztoru Arkadii, który zwiedzimy z przewodnikiem. Klasztor to miejsce wyjątkowe, ponieważ to właśnie tu, w 1866 roku Kreteńczycy schronili się przed tureckim najeźdźcą, a straciwszy nadzieję na zwycięstwo woleli zginąć wysadzając prochownię, niż poddać się Turkom. To wydarzenie oburzyło społeczność międzynarodową i zapoczątkowało drogę Krety do niepodległości.
 • Następnie udamy się na lunch do Rethymno, i popołudnie poświęcimy na zwiedzanie miasta oraz weneckiej twierdzy w asyście przewodnika.
 • Po śniadaniu udamy się na południowe wybrzeże, tym razem w góry, do ogrodu botanicznego MARAVEL. Dzień rozpocznie się od zwiedzania Ogrodu.
 • Następnie odwiedzimy górskie miasteczko Spili, słynące z fontanny składającej się z ponad trzydziestu lwich paszcz.
 • Po południu wybierzemy się na trekking (łagodne podejścia i zejścia) w dolinie Amari – wśród wzgórz, z widokiem na ośnieżony szczyt Psloritis. Długość trasy to ok. 7 km. Zatrzymamy się na posiłek w lokalnej tawernie.
 • Po śniadaniu ruszymy do Chora Sfakion i przepłyniemy promem do miasteczka Loutro (dostępnego tylko od strony morza, bez ruchu kołowego), nazywanego kreteńskim Santorini.
 • Czas wolny, plażowanie i lunch w Loutro.
 • Następnie „złapiemy” taksówkę wodną na słynną plażę Glyka Nera (Słodkie Wody), plażowanie i powrót również taksówką wodną do Chora Sfakion
 • Rano udamy się na płaskowyż położony u stóp najwyższego szczytu Krety – Psiloritis. W maju jest to urzekające miejsce, wielki, kwitnący ogród wypełniony kolorami i zapachami kwiatów i drzew owocowych.
 • Następnie udamy się do niezwykłego miejsca, jakim jest wioska garncarzy – Margarites. To tu powstają wyjątkowe projekty ceramiki sprzedawanej na całej Krecie. W Margarites zaplanowana jest przerwa na lunch.
 • Wieczorem weźmiemy natomiast udział w wydarzeniu, związanym z Wielkim Piątkiem – procesji, podczas której mieszkańcy niosą EPITAFIO – nosze pogrzebowe Jezusa, zazwyczaj ozdobione kwiatami, tworzącymi skomplikowane wzory. Przez cały dzień ludzie ustawiają się w kolejce, aby całować nosze. Procesja zaś zaczyna się o zmroku. Epitafio podąża w asyście mieszkańców, niosących zapalone świece.
 • Po śniadaniu pojedziemy nad słodkowodne jezioro Kournas. Relaks, rowery wodne, lunch w tawernie nad jeziorem.

 • Późnym wieczorem udamy się do jednej z wiosek aby obserwować niecodzienny, paschalny rytuał: palenie kukły Judasza.
 • Rano udamy się na pieszą wycieczkę (2 kilometry) wzdłuż klifu Paligremnos w Plakias – niezwykłego zjawiska geologicznego, wpisanego na listę ochrony dziedzictwa naturalnego.
 • Następnie odwiedzimy palmową plażę Preveli, po drodze zwiedzając monastyr Moni Preveli, w którym podczas II wojny światowej mnisi dawali schronienie oczekującym na transport do Afryki aliantom.
 • Reszta dnia upłynie na podziwianiu kolejnych dzikich plaż południa: Ligres, Agios Pavlos, Triopetra.
 • Na zachód słońca udamy się do miasteczka Agia Galini
 • Odwiezienie osób na loty poranne loty do lotniska w Chanii.
 • Chanii i lunch w centrum miasta.
 • Zakupy na starówce, wizyta w galerii Woodluck, specjalizującej się w wyrobach z drewna zbieranego na plażach południowego wybrzeża Krety.
 • Wieczorem odwiedzimy kawiarnię Kou Kou Vaya, z której rozciąga się obłędny widok na całą Chanię i okoliczne miejscowości.

 • Powrót na lotnisko na loty wieczorne i koniec wyjazdu

8 dni

Rozmiar grupy: 5-16 osób

majówka

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Rodzaj wyjazdu

Majówka - wyjątkowy wyjazd w okresie Paschy, czyli greckiej wielkanocy. Poza zwiedzaniem najciekawszych miejsc na wyspie, zobaczymy również jak mieszkańcy Krety obchodzą swoje wyjątkowe święto.

Noclegi

Noclegi w hotelu 3 gwiazdowym w Plakias. Pokoje 2-osobowe. Możliwość rezerwacji pokoju jednoosobowego za dopłatą.

Transport

Na miejscu poruszamy się busem 9-osobowym prowadzonym przez naszych liderów wyprawy.

Wyżywienie

Śniadania w hotelu w cenie wyjazdu

Poziom trudności

Wyjazd dla każdego, bez szczególnych wymagań dotyczących kondycji fizycznej uczestników.

Pogoda

Pogoda na Krecie wiosną. Średnia temperatura waha się między 20°C w dzień i 16°C w nocy.

Minimalna liczba grupy

Aby dany wyjazd był potwierdzony musi uzbierać się minimum 5 uczestników

Dokumenty

Dokumentem podróży uprawniającym do przekroczenia granicy Grecji jest dowód osobisty lub paszport. Dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu.

Wiek uczestników: 10+

Ze względu na specyfikę naszych wypraw, zdecydowaliśmy się przyjmować uczestników, mających ukończony 10 rok życia. Najmłodszych podróżników zapraszamy na nasze wyprawy Family, które dopasowane są specjalnie dla nich.

ZAKWATEROWANIE

Myrtis SPA Hotel

Zakwaterowanie w 3-gwiazdkowym hotelu z basenem. W cenie pokoje 2-osobowe. Możliwość zakwaterowania w pokoju 1-osobowym za dopłatą.

ATRAKCJE NA WYPRAWIE

Pascha - Wielkanoc po Grecku

Pascha na Krecie to święto religijne obchodzone przez prawosławnych Greków w czasie Wielkanocy. Jest to okres głęboko zakorzeniony w tradycjach i obrzędach religijnych, który łączy elementy liturgiczne z kulturowymi zwyczajami. Podczas Paschy na Krecie ludzie uczestniczą w nabożeństwach w cerkwiach, spożywają tradycyjne potrawy, takie jak barany pieczone na ruszcie, i świętują w gronie rodziny i przyjaciół. Dodatkowo, charakterystyczne są również kolorowe procesje uliczne oraz malowanie jajek na symbolizujący odrodzenie się życia.

Loutro & Glyka Nera

Loutro to urokliwa miejscowość na południowym wybrzeżu, znana ze swojego spokojnego portu, tradycyjnych białych domów i malowniczych widoków. Glyka Nera to jedna z najpięknieszych plaż na Krecie w pobliżu Loutro, z krystalicznie czystą wodą. W oba te miejsca dostaniemy się „taksówką wodną” zaczynając i kończąc nasz rejs w Chora Sfakion.

Plakias

Plakias to malownicze nadmorskie miasto na południowym wybrzeżu Krety, słynące z długiej piaszczystej plaży i tradycyjnych kreteńskich tawern. Właśnie tam zatrzymamy się w hotelu.

Margarites & Kournas

Margarites to wioska, słynąca z tradycyjnych warsztatów ceramicznych, gdzie można podziwiać lokalne rzemiosło i zakupić autentyczne kreteńskie wyroby.

Kournas to największe słodkowodne jezioro na wyspie. Spędzimy tam jedno ze słonecznych popołudni podczas naszego pobytu na wyspie.

Rethymno i Chania

Zobaczymy dwa główne kreteńskie miasta. Chanię i Rethymno łączy piękne portowe wybrzeże oraz bogata historia. Na przestrzeni wieków te miasta były rządzone przez Turków, Wenecjan i Kreteńczyków.

Spili i ogród Maravel

Spili to klimatyczna wioska położona u podnóży góry Vorizis.

Tuż przed wjazdem do Spili znajduje się ogród botaniczny – Maravel Garden. Na powierzchni 4 hektarów rośnie ponad 300 odmian ziół, a także kwitnące drzewa oraz kwiaty, będące prawdziwym rajem dla odwiedzających. Znajduje się także sklep z kosmetykami naturalnymi, mydłami, ziołami, przyprawami, oliwą – wszystko to wytwarzane jest z produktów naturalnych, uprawianych w ogrodzie.

DODATKOWO PŁATNE ATRAKCJE

Wynajem roweru wodnego

Wynajem roweru wodnego nad Jeziorem Kournas

Cena: 15,00 EUR (płatność na miejscu)

Wstęp do klasztoru Arkadi

Klasztor Arkadii na Krecie to historyczne miejsce, znane z bohaterskiej obrony przed Turkami podczas powstania w 1866 roku.

Cena: 5,00 EUR (płatność na miejscu)

Wstęp do Moni Preveli

Wizyta w miejscu, które odegrało ważną rolę w walkach o niepodległość Krety.

Cena: 3,00 EUR (płatność na miejscu)

LOTY DO GRECJI

Wylot

WMI – Warszawa Modlin

KRK – Kraków Balice

POZ – Poznań Ławica

Lądowanie

CHQ – Chania Ioannis Daskalogiannis

Cena biletu

Cena biletów lotniczych wynosi 1700 PLN (w obie strony)

*W przypadku, gdy cena lotu przekroczy szacowaną przez nas kwotę, skontaktujemy się z tobą przed zakupem biletu lotniczego.

Ceny lotów wahają się w zależności od lotniska wylotu.

KOSZT WYPRAWY

3790 PLN +

LOT*

*Lot można wykupić u nas lub, po potwierdzeniu rezerwacji, kupić bezpośrednio na stronie lini lotniczych RYANAIR.

 • Zaliczka 30% płatna w momencie rezerwacji 
 • Pozostałe 70% kwoty płatne do 30 dni przed rozpoczęciem wyprawy

Cena zawiera:

 • wynajem samochodów podczas całego pobytu na wyspie
 • 7 noclegów w hotelu 3 gwiazdkowym w pokojach 2-osobowych z widokiem na Morze Śródziemne
 • pełny pakiet ubezpieczenia dla wypożyczonych samochodów (AC i OC)
 • paliwo na całej trasie
 • autorski program zwiedzania, który zapewnia masę atrakcji podczas 8-dniowego pobytu na Krecie
 • opłaty parkingowe
 • opieka doświadczonych polskich liderów przez cały wyjazd (odbieramy cię na lotnisku i po 8 dniach również tam cię żegnamy)
 • ubezpieczenie na wypadek kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków podczas trwania wyjazdu
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFG i TFP)
 • śniadania  w hotelu

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego
 • dodatkowo płatnych atrakcji (dla chętnych)

TERMIN WYPRAWY

29.04 - 06.05.2024 r.

3790,00 PLN

Dowolny termin

3790,00 PLN

Masz grupę znajomych z którymi chcesz pojechać na prywatną wyprawę tylko dla was? Napisz do nas! Zorganizujemy wakacje dopasowane do waszych potrzeb i oczekiwań.

KOORDYNATOR KIERUNKU

Joanna Seroczyńska

Mieszkam w maleńkiej górskiej wiosce na południu Krety. W wyspie zakochałam się od mojej pierwszej wizyty w 1998 roku.

Przez kolejne lata wracałam tu jak bumerang, wyspa wołała mnie, a ja czułam, że muszę na to wołanie odpowiedzieć. Przyjeżdżałam na Kretę przez wiele lat i zawsze czułam się jak w domu.

Teraz mieszkam na wyspie, i z radością witam tu wszystkich tych, którzy Kretę już kochają. I tych, którzy dopiero tę miłość odkryją – bardzo chętnie wam w tym pomogę

Masz pytanie? Napisz do mnie!

Scroll to Top